Zateplení podkroví

Zateplení podkroví

Je-li podkrovní prostor využívaný k bydlení, je tedy na místě vhodné zateplení. Jedná se tedy o prostor, který vznikne u šikmých střech. K využití zateplení je vhodné využít nadkrokevních systémů.

Nadkrokevní systémy je možné rozdělit do dvou skupin. První skupinu tvoří vícevrstvé systémy, které se vyznačují tím, že plášť střechy má víc vrstev z odlišných materiálů. Druhou skupinou jsou systémy jednovrstvové. Zde tvoří plášť střechy pouze jedna vrstva.

Izolaci je nutné vkládat mezi krokve na celou jejich výšku. Je vhodný z toho důvodu, že při zateplování není potřeba sundávat krytinu.

Požadavky na izolace stále zpřísňují. Proto je jejich tloušťka stále větší a prostor k obývání je naopak menší.
Mezi výhody použití nadkrokevního zateplení jsou následující:

 • zvukotěsnost, parotěsnost a větrotěsnost
 • zachovává velikost vnitřního prostoru
 • snižuje množství chyb v konstrukci
 • rychlá montáž
 • minimalizace tepelných mostů
 • snižuje možnost poničení parobrzdy, atp.

Následuje postup zateplování podkroví.

 1. Jako prvním krokem, který patří mezi nedůležitější, patří výběr správné tloušťky izolace. Tento výpočet je velice zdlouhavý a namáhavý. Obecně se doporučuje minimálně 20 cm. U energetických domů je to 32 cm.
 2. Na vnější stranu krokve připevníme pojistnou hydroizolační fólii.
 3. Připravíme si izolační desky. Jejich úprava je důležitá, proto se doporučuje je řezat o 2 cm širší, než je mezera mezi krokvemi.
 4. Desky je nutné stlačit. Ty se díky své pružnosti vrací do původního stavu a vyplní tak dokonale mezeru mezi krokvemi.
 5. Izolaci i krokve je potřeba překrýt parozábranou. Tím se zabrání proniknutí vlhkosti z místnosti do izolace.
 6. Vytvořené spoje parozábrany musí být slepeny. A to nejlépe oboustrannou páskou.

O webu

Uvažujete-li o zateplení vašeho domu, využijte příležitosti získat státní dotaci v programu Zelná úsporám. Po splnění zákonem požadovaných podmínek získáte peněžní prostředky, jež jsou určeny pouze k zateplení domu. K jiným účelům tuto dotaci není možné použít. Náš web je určen pro zájemce, kteří uvažují o zateplení svých domů. Poskytneme vám potřebné informace o vhodných materiálech a správných postupech.

Stránky webu